iStock_000033972924Medium

Lipoliza iniekcyjna – kilka istotnych faktów.

Nadeszło lato. W tym okresie bardzo dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju zabiegi  poprawiające kondycję i wygląd skóry. Moda na smukłą sylwetkę i idealne ciało bez skazy determinuje rozwój zabiegów pozwalających w różnym stopniu zwalczać występujące defekty na ciele. Klasyczne  preparaty w postaci kremów, balsamów i innych mazideł często zawodzą, gdyż nie są w stanie dać nam wymiernych efektów.  Z drugiej strony grupa zabiegów chirurgicznych, które efektowanie i na trwałe usuwają komórki tłuszczowe, wiążą się z bardzo dużą inwazyjnością oraz większym niebezpieczeństwem wystąpienia skutków ubocznych. Alternatywą dla skalpela i preparatów podawanych zewnętrznie są zabiegi medycyny estetycznej,  które znajdują się dokładnie pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Z racji dużego zainteresowania w obecnej chwili zabiegami z zakresu modelowania figury i poprawy jakości skóry, przypomnimy najważniejsze informacje dotyczące tego typu zabiegu.

 

Lipoliza iniekcyjna to zabieg modelujący sylwetkę, likwidujący miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej, której nie udało się pozbyć za pomocą diety i ćwiczeń. Najlepsze efekty przynosi, gdy jest jednym z kilku elementów dbania o figurę, a nie jedynym. Zabieg ten sprawdzi się w przy takich partiach ciała jak: ramiona, plecy, brzuch, biodra, obszar pod pośladkami, uda, kolana, a także podbródek. Zabieg nie jest polecany osobom z otyłością, gdyż w tym przypadku wskazane jest specjalistyczne leczenie.

 

Technika zabiegowa opiera się na podawaniu do tkanki tłuszczowej określonych substancji  aktywnych rozkładających tłuszcz za pomocą iniekcji. Tkankę tłuszczową, znajdującą się w tkance podskórnej, tworzą m.in. komórki tłuszczowe zwane adipocytami. Produkują one w swoim wnętrzu ciałka tłuszczowe – trójglicerydy.  Dostarczana z zewnątrz substancja aktywna powoduje zmiany w błonie komórkowej adipocytów , które w efekcie prowadzą do ich martwicy. Trójglicerydy,  „rozbijane” są na glicerol i kwasy tłuszczowe.  Produkty rozkładu są metabolizowane, a następnie wydalane z organizmu. Miejsce poddane zabiegowi, za sprawą serii zabiegów,  stopniowo zmniejsza swoją objętość , a sylwetka nabiera pożądanego wyglądu.

 

Do zabiegu lipolizy iniekcyjnej zastosować można kilka substancji inicjujących ten proces. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć fosfatydylocholinę i l-karnitynę. Zabiegi te oprócz usuwania komórek tłuszczowych, wykorzystywane są również do walki z cellulitem. Przykładem substancji mających zastosowanie przy problemie „pomarańczowej skórki” jest wyciąg z karczocha w przypadku cellulitu tłuszczowego oraz wyciąg z nostrzyka w przypadku cellulitu wodnego. Zazwyczaj substancje te używane są w połączeniu z innym składnikiem aktywnym. Na rynku dostępnych jest kilka firm oferujących preparaty idealnie nadające się do tego typu zabiegów, np. Dermaheal czy Mesoestetic.

 

Zanim wykonamy zabieg lipolizy iniekcyjnej, należy przeprowadzić szczegółowy wywiad pod kątem przeciwwskazań do których należą m.in.: ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, ciężkie choroby wątroby i nerek, zaburzenia krzepliwości krwi, ostre i przewlekłe infekcje, alergie. Zabieg można przeprowadzić dwoma technikami. Pierwsza z nich, najczęściej stosowana, polega na seryjnych wkłuciach co około 2cm i podaniu substancji aktywnych do tkanki tłuszczowej na głębokość około 1cm. Druga technika nosi nazwę „wachlarza” i korzysta się z niej, gdy wykonujemy zabieg na większej powierzchni, wkuwając się dwu- lub czterokrotnie i podając preparat w trakcie wycofywania igły. Zabiegi wymagają powtarzalności i systematyczności.Lipoliza iniekcyjna nie wyłącza klienta z życia, może on od razu powrócić do swoich zajęć. Bezpośrednio po zabiegu miejsca wkłuć mogą być nieco tkliwe, obrzęknięte, zaczerwienione, ocieplone, zdrętwiałe i/lub swędzące, jednak tego typu odczucia ustępują na przestrzeni kilku dni i zazwyczaj pozwalają na normalną aktywność.

 

Podsumowując, lipoliza iniekcyjna może być bardzo skutecznym i efektownym zabiegiem modelowania sylwetki, pod warunkiem odpowiednio dobranego problemu i defektu skórnego oraz  ilości tkanki tłuszczowej, której chcemy się pozbyć,  obszaru ciała jaki wymaga interwencji, oczekiwanych rezultatów oraz braku przeciwwskazań.