mesoestetic-peelingi

Złuszczania nadszedł czas…

Lato za nami, ostatnie pogodne dni stopniowo przyzwyczajały nas do zmian atmosferycznych jakie niosą za sobą najbliższe pory roku. Okres letni pozwolił uzupełnić poziom witaminy D w organizmie,  uwolnić hormony szczęścia, a także mniej lub bardziej przyrumienić naszą skórę. Niestety te ostatnie efekty oddziaływania promieniowania UV, nie należą do tych zupełnie pozytywnych. Pod ich wpływem dochodzi do wysuszania i odwadniania skóry, co wyraźnie można zauważyć już w ten sam dzień lub kilka dni po dłuższym opalaniu się. Skóra jest szorstka w dotyku, mało elastyczna, a drobne linie i zmarszczki ulegają pogłębieniu. Wszystko dlatego, że promienie UV uszkadzają komórki naskórka, wnikają do skóry właściwej degradując włókna kolagenowe oraz osłabiają mechanizmy odpornościowe. W szybkim tempie aktywują również wolne rodniki, które odpowiadają za destrukcję materiału genetycznego komórki, co prowadzi do szybszego starzenia się skóry. Dlatego tak ważnym jest, aby korzystać ze słońca z rozwagą i pamiętać o jego dobrych i złych stronach.

 

Co robić jeżeli nasza skóra nie jest w najlepszej kondycji ?

 

Jednymi z bardzo skutecznych zabiegów radzących sobie z tego typu problemami są peelingi chemiczne. Obecnie na rynku mamy do wyboru różnego typu kwasy, które poprzez stopniowe złuszczanie zrogowaciałego naskórka , odnawiają powierzchnię skóry, stymulują jej procesy naprawcze oraz inicjują przebudowę kolagenu.

Intensywność działania danego kwasu zależy od jego zdolności do przenikania w głąb skóry. Na tej podstawie wyróżniamy peelingi:

– bardzo powierzchowne (warstwa rogowa naskórka);

– powierzchowne ( warstwy naskórka);

– średnio głębokie (skóra właściwa warstwa brodawkowata);

– głębokie (skóra właściwa warstwa siateczkowata);

 

Optymalne działanie peelingów chemicznych zależy od wielu czynników, z którymi warto się zapoznać, gdyż determinują one skuteczność i efektywność zabiegów. Najważniejszymi wskaźnikami, na które  należy zwrócić uwagę to m.in. rodzaj kwasu, biodostępność, czyli właśnie zdolność przenikania niezdysocjowanej cząsteczki kwasu przez barierę warstwy rogowej, odpowiednie stężenie oraz pH preparatu, moc kwasu (procent kwasu w postaci wolnej, która jest bardziej efektywna niż postać soli), podłoże w jakim znajduje się kwas, czas przez jaki poddajemy skórę działaniu kwasu, stan i rodzaj skóry oraz liczba zabiegów.  Najbardziej znanymi i wykorzystywanymi kwasami w dziedzinie kosmetologii są: migdałowy, glikolowy, azelainowy, salicylowy, mlekowy, pirogronowy, TCA- trójchlorooctowy. Dobiera się je w zależności od wskazań, rodzaju skóry oraz efektów jakie chcemy osiągnąć.

 

Ogólne działanie peelingów chemicznych opiera się o :

– poprawę struktury skóry;

– usunięcie przebarwień i niedoskonałości;

– wygładzenie drobnych zmarszczek powstałych w wyniku fotostarzenia;

– wyrównanie powierzchni skóry;

– zmniejszenie wydzielania sebum;

– redukcje blizn potrądzikowych;

– oczyszczenie skóry;

– ujednolicenie kolorytu;

– rozświetlenie skóry;

– dodanie skórze blasku poprzez stymulację mikrokrążenia;

 

Należy pamiętać, że tak jak przy innych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej czy kosmetologii  niezwykle istotny jest  wywiad z klientem, tak i w przypadku peelingów chemicznych nie może obyć się bez wstępnej rozmowy i  wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu.  Jest wiele czynników, które mogą wykluczyć klienta z zabiegu, a do najczęstszych z nich należą: uczulenie na składnik preparatu, ciąża i okres karmienia piersią, trądzik ropowiczy, opryszczka, brodawki na twarzy, skłonność do bliznowców, zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy w ciągu ostatnich 3-6 miesięcy, wypełniacze lub toksyna botulinowa w ciągu ostatnich 2 tygodni, depilacja na przestrzeni ostatniego tygodnia, doustne retinoidy i okres 3-6 miesięcy po odstawieniu, nadmierna ekspozycja na słońce, chemioterapia i promieniowanie, choroby autoimmunologiczne oraz leki immunosupresyjne.

 

Peelingi chemiczne wykazują wysoką skuteczność działania, jednak zazwyczaj konieczna jest seria kilku zabiegów, aby osiągnąć wyraźne rezultaty oraz zabiegi podtrzymujące dla długotrwałych efektów i zapobieganiu pojawiania się nowych zmian. Dużą zaletą peelingów na bazie kwasów jest ich różnorodność, a dzięki temu z zabiegów mogą skorzystać również osoby ze skórą wrażliwą. Pamiętajmy, że zanim zabierzemy się za wykonywanie tego typu zabiegów, wskazanym jest odbyć profesjonalne szkolenie z zakresu peelingów chemicznych i nie bagatelizowanie kwestii konsultacji z klientem. Przy zastosowaniu się do wszystkich wytycznych jesteśmy w stanie uzyskać spektakularne efekty zabiegowe oraz satysfakcję naszych Klientów i nas samych.

ferulac